Plastikte üretim durma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir

Bilgin

Global Mod
Global Mod
TL’deki bedel kaybı plastik üzere yüklü ithal girdi kullanan ve tedarik zinciri kaynaklı problemler niçiniyle yüksek taşıma maliyeti bulunan bölümlerin faaliyetlerini zorlaştırıyor.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) döviz kurundaki süratli yükseliş niçiniyle halihazırda hammadde fiyatları ve bulunurluğu konusunda problemler yaşayan üretici şirketlerin faaliyet şartlarını daha da zorlaştırdığını söylemiş oldu.

PLASFED İdare Şurası Lideri Ömer Karadeniz, kurdaki yükselişten dolayı endüstricinin sonuncu eser için fiyat tarifesi oluşturmakta zorlanacağını ve iç pazarda talebin azalacağını tabir ederek şunu söylemiş oldu:

“Üretim yardımıyla ayakta duran endüstrimiz, bu süratli yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.”

“Son periyotta döviz kurlarındaki süratli yükselişlerden kaynaklı risk ve belirsizliklerin giderek artması, hammadde konusunda külfet çeken sanayicimizi daha kuvvetli bir müddetcin içine sürüklüyor” diyen Karadeniz, kesimin bu zorluklara karşın üretime devam etmesi gerektiğini söz etti.