Riskinizi nasıl en aza indirebilirsiniz

KıtlamA

New memberKanser ve kalp-damar hastalıkları dünya çapında en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Pek çok insanın bilmediği şey, risk faktörlerinin büyük ölçüde örtüştüğüdür.


Dünyanın her yerindeki araştırmacılar kanserin nedenlerini araştırıyor. Ancak neden bir kişide tümör görülürken diğerinde ortaya çıkmadığı bugün için net bir şekilde cevaplanamıyor. “Bir yandan kansere yatkınlık kalıtsal olabilir, yani genlerde belirlenebilir. Öte yandan, dış faktörler kalıtsal bir yatkınlığın gelişmesine neden olabilir veya bunu güçlendirebilir,” diye belirtiyor Alman Dahiliye Uzmanları Meslek Birliği.


Çoğu durumda, bir tümörün gelişimini teşvik etmek için çeşitli faktörler birlikte çalışır. Bunlar öncelikle şunları içerir:

 • Tütün kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • aşırı güneş ışığı
 • Tehlikeli kimyasalların taşınması
 • Yanlış diyetler – genellikle obezite ile ilişkilidir
 • Egzersiz eksikliği
 • bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
Kanser ve kardiyovasküler hastalıklar yalnızca en yüksek ölüm oranı nedeniyle yakından bağlantılı değildir. Kanserle örtüşen çeşitli risk faktörleri de kalp ve damar hastalıklarının gelişmesinden sorumludur. Yaş veya aile geçmişi gibi bazıları etkilenemez. Ancak kendinizi aktif olarak etkileyebileceğiniz bir dizi faktör de vardır. İçermek:

 • Tütün kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • yüksek tansiyon
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • kan yağ düzeylerinde artış (kolesterol)
 • Yanlış diyetler – genellikle obezite ile ilişkilidir
 • Egzersiz eksikliği
 • stres
Risk faktörleri ne kadar fazlaysa, kalp hastalığına yakalanma veya kalp krizi gibi kardiyak olaya yakalanma olasılığı da o kadar artar.


Kanser ve kalp hastalığı: Çifte yük tehlikesi


Alman Kalp Vakfı'nın raporuna göre, yüksek tansiyon, diyabet veya obezite gibi risk faktörleri, kanserin yalnızca gelişiminde değil, ilerlemesinde de önemli bir rol oynayabilir. İyileşen onkolojik tedavilerin bir sonucu olarak, giderek daha fazla kanser hastası tümörden kurtuluyor. Ancak onlar için kardiyovasküler hastalıklar ikinci en yaygın ölüm nedeni haline geldi.


Prof. Dr. med, “Bugün, her zamankinden daha fazla sayıda tümör hastası kardiyovasküler hastalıklardan ölüyor” diyor. Stephan Baldus, Köln Üniversite Hastanesi Kalp Merkezi Direktörü. Sigara içmek hem kanser hem de kalbi besleyen kan damarlarındaki koroner kalp hastalığı (arteriyoskleroz) için bir risk faktörü değildir.


Baldus, “Birçok kişi, kalp krizleri ve kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp ve kan damarlarına yönelik tehlikesinin yanı sıra yüksek tansiyonun, kanser ölümlerinin artmasıyla da ilişkili olduğunu bilmiyor” diyor. Alman Kalp Vakfı Bilimsel Danışma Kurulu. Bu nedenle kan basıncının ve kan lipit düzeylerinin ayarlanması kanser tedavisinde önemli bir rol oynar.


Kanser hastaları için önemli: kalbi ve kan damarlarını koruyun


Kalp uzmanı Prof. Dr. med, “Birçok kanser tedavisi kalbe ve dolaşım sistemine zarar verebilir; kanser hücrelerini daha doğru bir şekilde hedef alan modern aktif maddeler aynı zamanda kardiyovasküler sistemi de etkileyebilir” diye uyarıyor. Alman Kalp Vakfı Bilimsel Danışma Kurulu'ndan Thomas Meinertz.


Meinertz, bu koşullar altında, kanseri yenmiş veya kanseri kontrol altına almış kişilerin uzun vadeli hayatta kalmasının ve yaşam kalitesinin, yeni veya kötüleşen kardiyovasküler hastalıklardan etkilenmemesini sağlamanın önemli olduğunu vurguluyor.


Bu nedenle doktorların amacı, kanser tedavisi sırasında kalp hasarını mümkün olduğunca önlemek ve erken teşhis ve tedavi etmektir. Baldus, “Biz kardiyologların kanser uzmanlarıyla yakın temas halinde olmamız gerekiyor” diyor. Riskleri en aza indirmenin ve tümör tedavisinin kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki zararlı etkilerini erken aşamada tespit edip tutarlı bir şekilde tedavi etmenin tek yolu budur.