Samsung, amiral gemileri dahil birtakım modellerine güncelleme takviyesini kesiyor!

Adanali

Member
Samsung, geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürdüğü S22 serisiyle bir arada One UI 4.1 arayüzünü de yayınladı. daha sonraki 4 ay içerisinde de adım adım öbür aygıtlarına bu güncellemeyi sundu. Geçtiğimiz hafta ise One UI 4.1.1 sürümünü resmen onayladı. Ancak S10 ve Note10 için güncelleme vermeyeceği ortaya çıktı. Pekala hangi aygıtlar alacak?

S10 ve Note10 serisi artık güncelleme almayacak!

Samsung, yeni çıkan aygıtlarına (amiral gemisi olmasa bile) en az 3 yıl Android ve One UI, 5 yıl da güvenlik güncellemesi vereceğini söylemişti. Ancak karşısında Apple üzere bir rakip varken bunun kâfi olmayacağını fark ederek Android güncellemesini bazı(!) modelleri için 4 yıl vereceğini deklare etti.

Fakat çabucak hemen 3 yıl evvel satışa sunulan S10 ve Note 10 serisinin artık Android ve One UI güncelleme dayanağından çıkartıldığı söyleniyor. Natürel sırf bu aygıtlar değil, 2 yaşına gelen AX1 ve MX1 üzere aygıtlar da Android 12 ve yeni One UI sürümlerini alamayacak.

One UI 4.1.1’in ise Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4 için düzenleyeceği tanıtım aktifliği sırasında piyasaya sürülebileceği söylendi. Ama Android 13’e geçiş bu arayüz ile bir arada olmayacak. Çünkü Samsung’un planlarına bakılırsa bu hamleyi One UI 5’e saklıyor olması mümkün.

Birinci etapta Samsung, beklenildiği üzere Galaxy S22 serisi için gönderim yapmaya hazırlanıyor. çabucak sonrasında ise Galaxy S21 ve Galaxy Note 20 modellerine verilecek. Tablet tarafındaysa şu an için sadece Galaxy Tab 8 serisinin alacağı biliniyor. Lakin 2. yahut 3. etapta Tab S7 modelleri de bulunacak. Tab S6 ise uzun bir süre belirsizliğini koruyacak.

Diğer üreticilerdeyse güncelleme uzunluğu şöyle:

• Samsung: 4 yıl işletim sistemi/ 5 yıl güvenlik güncellemesi
  • Google: 3 yıl işletim sistemi (Tensor daha sonrası en az 4 oluyor) / 5 yıl güvenlik güncellemesi
  • OnePlus: 3 yıl işletim sistemi/ 4 yıl güvenlik güncellemesi
  • Xiaomi: 3 yıl işletim sistemi/ 4 yıl güvenlik güncellemesi
  • Vivo: 3 yıl işletim sistemi/ 3 yıl güvenlik güncellemesi
  • Oppo: 2 yıl işletim sistemi/ 3 yıl güvenlik güncellemesi
4 yıl Android, 5 yıl güvenlik güncellemesini kesin olarak alacak cihazlar:

• Galaxy S21
  • Galaxy S21+
  • Galaxy S21 Ultra
  • Galaxy S21 FE
  • Galaxy S22
  • Galaxy S22+
  • Galaxy S22 Ultra
  • Galaxy Tab S8++
  • Galaxy Tab S8+
  • Galaxy Tab S8 Ultra
  • Galaxy Z Fold3 /4
  • Galaxy Z Flip3 /4
Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!