Tarayıcı Uzantısı ile WhatsApp Web Güvenliği Nasıl Doğrulanır?

Adanali

Member
Popüler iletileşme uygulaması WhatsApp’ı bildiğiniz üzere masaüstü uygulamasının yanı sıra web üzerinde kullanabiliyoruz. Meta (eski ismiyle Facebook), 2021’de oldukçalu aygıt uyumluluğunu sunduğundan beri web tarayıcısı aracılığıyla WhatsApp’a erişen kullanıcı sayısında artış gördüğünü söylüyor. Şirket bu hususta güvenliği sağlamak maksadıyla iletileşme uygulamasının orjinal bir sürümünü kullanıp kullanmadıklarını doğrulamak isteyen WhatsApp kullanıcıları için bir tahlil sağladı.

Çoklu aygıt uyumluluğu yardımıyla telefonların etkin bulunmasına gerek yok ve WhatsApp’ı dört adede kadar aygıtta kullanmak mümkün. WhatsApp Web birkaç yıldan beri kullanımda, lakin evvelki sürüm, insanların akıllı telefonlarında faal bir internet irtibatı olmadıkça kullanılamıyordu. Yeni dayanakla birlikte artık birebir numarayla birden hayli aygıtta iletileşmek mümkün. WhatsApp hesaplarını yetkisiz erişime karşı korumak isteyen Meta, daha sonrasında iki adımlı doğrulama sürecini başlattı.

Code Verify tarayıcı uzantısı yalnızca WhatsApp Web’deki temel kodun öbür bütün kullanıcıların kullandığı kodla tıpkı olup olmadığını denetim ediyor. Gönderdiğiniz yahut aldığınız bildiriler bâtın kalmaya devam ediyor ve uzantının içeriklere erişimi bulunmuyor. Ayrıyeten WhatsApp Masaüstü uygulaması ile hiç bir ilişkisi bulunmadığını belirtelim.

Daha fazla güvenlik isteyen istiyorsanız yeni Code Verify (Kod Doğrulama) uzantısını Google Chrome, Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarda kullanabilirsiniz. WhatsApp Web üzerinden gönderilen bildirilerin inançlı olup olmadığını denetim etmek için tarayıcı mağazalarından uzantıyı indirip yüklemeniz gerekiyor. Code Verify eklentisi, web üzerinde oturum açtığınızda güvenlik kaygısı oluşturabilecek her ögesi denetim edecek.

Üç farklı tarayıcı için sunulan eklenti mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz temaslardan uzantıyı indirdikten daha sonra tarayıcı araç çubuğunuza sabitlediğinize emin olun. Bu sayede uzantıyı ve uzantının durumunu basitçe gorebilirsiniz.

Code Verify uzantısı, bir web altyapısı ve güvenlik şirketi olan Cloudflare ile ortaklaşa geliştirildi. Kurulumdan daha sonra bir kullanıcı WhatsApp Web’i açıp özgünlüğünü denetim ettiğinde Code Verify otomatik olarak çalışmakta. Code Verify göstergesinin turuncuya dönmesi durumunda, kullanıcılar probleme niye olabilecek başka tarayıcı uzantılarını denetim etmeli ve sayfayı yenilemeli. Gösterge kırmızıya döndüğünde ise güvenliğiniz tehlikeye girmiş olabileceğinden, WhatsApp Web’den çıkış yapabilir ve irtibatınızı taşınabilir aygıtınızda devam ettirebilirsiniz.

Uzantı size sağlanan kodu doğrulayamazsa aşağıdaki üç iletiden birini bakılırsaceksiniz:

• Network Timed Out (Ağ Vakit Aşımına Uğradı): Ağınız vakit aşımına uğradığı için sayfanız doğrulanamıyorsa Code Verify uzantısında turuncu daire ortasında bir soru işareti gösterilecek.
  • Possible Risk Detected (Olası Bir Risk Algılandı): Tarayıcınızda faal olan uzantılardan en az biri sayfayı doğrulamamızı engelliyorsa Code Verify uzantısında turuncu daire ortasında bir soru işareti gösterilecek.
  • Validation Failure (Doğrulama Başarısız): Uzantı, WhatsApp Web’i çalıştırmak için kullandığınız kodun öbür bütün kullanıcıların kullandığı kodla birebir olmadığını algılarsa Code Verify simgesi kırmızıya döner ve bir ünlem işareti gösterilecek.
Code Verify İndirme Bağlantıları

• Google Chrome
  • Microsoft Edge
  • Mozilla Firefox