TOGG’un yollara düşmesini bekliyorlar: Yedek modül dalı satış daha sonrasında 12 milyar Euro ciro hedefliyor

Felaket

New member
Yedek kesim ve otomotiv satış daha sonrası dalında 50 yılı aşkın müddettir faaliyet gösteren Motor AŞİN, Türkiye’nin yerli araba projesi TOGG’a ait dikkat cazibeli açıklamalarda bulundu.

Birinci arabanın seri üretim bantlarından çıkıp yollarla buluşmasının akabinde, elektrikli arabaların muhtaçlığı olan tüm altyapının büyük bir ivmeyle ülke çapında gelişeceğini vurgulayan Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, “Bu proje için çalışan binlerce mühendis ortasında fazlaca nitelikli 500’e yakın mühendis projenin yarınına imza atmak üzere üstün çabayla çalışıyorlar. 2023 yılına kadar kademeli olarak toplam 4 bin 300 kişilik istihdam sağlanması hedefleniyor. Yazılım, otonom, elektrik üzere teknik konularda milletlerarası standartları yakalamaya çalışıyorlar. Ülkemizin bu biçimde gecikmiş olan bir projeye start vermesini, canı gönülden destekliyoruz. Üretime geçişle birlikte bu teşebbüsün azamî 5 sene ortasında otomotiv satış daha sonrası ekosistemini ve yedek modül dalını de süratle dönüştüreceğini öngörüyoruz. Türkiye otomotiv endüstrisi edindiği esaslı deneyimlerle epey kuvvetli bir yapıda ve TOGG projesi kapsamında üretilecek arabaların muhtaçlık duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve muadil kesim statüsünde üretim kabiliyetine sahip biroldukca yerli markayla 6 Milyar Euro’luk pazarın 2 katı büyüme potansiyeli var. ” dedi.

Otomotiv yedek modül bölümünde 130’dan fazla üreticinin distribütörlüğünü yapan Motor AŞİN, TOGG projesinin tüm otomotiv bölümünde oluşturacağı tesirlere ait kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

‘GENÇ KUŞAĞA BÜYÜK ÜMİT VE HEYECAN VERİYOR’

“TOGG projesinin en heyecanlandıran konusu tahminen de kamuoyunda epeyce fazla gözükmeyen, nitelikli istihdamla yalnızca üretim boyutu değil, tahminen yazılım ve idare noktasında global olarak yarını ve daha gelişmiş noktaları konuşan projelendiren ve hayata geçirmek üzere konum alan seçkin ülkelerden biriyiz. Bu bizi küresel piyasada ulusal projemiz olarak epeyce üst segmentlere taşıyacağı özgüvenini veriyor. özetlemek gerekirsesı bu proje takımı yarını konuşuyor. Bunun, geriden gelecek mühendis yahut teknisyen boyutundaki tüm genç nesle da büyük ümit ve heyecan verdiğini düşünüyoruz. Bu nokta bütün paydaşlarca bu projenin ülkenin ulusal seferberliği pozisyonunda değerlendirilip, desteklenmesi en büyük isteğimiz.”

Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı,

‘OTOMOTİVDE BİR MİLAT OLACAK’

Avrupa’daki regülasyonlara bağlı olarak elektrikli arabalara olan ilginin artışı ve Türkiye’nin lojistik üssü pozisyonunda yer almasıyla, teşebbüsün seri üretim elektrikli araba ihracatının yanı sıra, yedek modül ihracatıyla da ülke iktisadına önemli döviz girdisi sağlayacağını söz eden Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, 2019 yılında lansmanı yapılan TOGG’un, ülkemiz ismine otomotivde bir milat olduğunu belirtti.

‘GÜÇLÜ BİR İNSAN KAYNAĞINA SAHİBİZ’

Türkiye’nin dünya çapında bilinen Toyota, Hyundai, Fiat, Ford ve Renault üzere markalara üretim yaptığını; lakin beraberinde, art planda bu üretimlerin haricinde biroldukca araba markasına yedek kesim dayanağı sağladığını lisana getiren Aşçı; ülkemizin bilhassa binek araç üretimi konusunda hali hazırda kuvvetli bir insan kaynağına ve deneyime sahip olduğunu söylemiş oldu.

2023 yılında yollara çıkması beklenen yerli arabanın sedan modeli.

“GENİŞ BİR VİZYON VE ULUSAL BİR DURUŞLA PROJEYE KATKI SAĞLAMALIYIZ’

Türk otomotiv endüstrisinin yaklaşık 70 yıllık esaslı bir geçmişi olduğunun altını çizen Aşçı, yerli bir markayla yepisyeni bir araba üretimine geniş bir vizyonla yaklaşmak gerektiğini söz ederken, “Elektrikli araç yeni ve gelişmekte olan bir pazar. Bu pazardan alınabilecek azamî paydayı alabilme ihtimalimiz varken, yalnızca satış daha sonrası olarak üretim yapmamız nispeten küçük bir vizyon. Yalnızca satış daha sonrası yerine her ikisini de yapabilme kabiliyetine sahibiz. Otomotiv dal; dış ticaret fazlası verdiğimiz, itimat ve istikrarla ilerlediğimiz bir alan. Dünya’da ve Avrupa’da araba üretiminde birinci sıralarda yer alıyoruz. Trendi yakalamamız açısından Türkiye’nin Otomobili’nin elektrikli doğması, fazlaca hakikat bir karardı ve bu fırsatı gerçek vakitte yakaladık. Hatta bence bir adım ileride tüm TOGG grubu bu projede yarını konuşuyor diyebiliriz. Bu özgüven ve heyecan projenin muvaffakiyetini fazlaca olumlu etkileyecektir. Global pazarda oyun değiştiren bir aktör olma yolunda önemli bir motivasyon verdiğini düşünüyorum. Bu mevzuda ulusal bir duruş sergileyerek, tüm paydaşların bu açılımı canı gönülden desteklemesi gerektiği aşikar. Bunun üzere yerli projelere tüm bölüm olarak katkı sağlamalıyız.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafınca üretilecek yerli araba de şenlikte yerini aldı. nn

“TOGG İLE SATIŞ daha sonraSI İKİ KAT BÜYÜME POTANSİYELİNE SAHİP’

Ülkemiz araba sanayisinde yedek modül kesiminin her yıl ortalama 3 Milyar Euro’dan fazla ihracat gerçekleştirdiğine de değinen Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, yerli üretim arabaların pazarın gelişmesinde büyük rol oynadığını ekledi ve kelamlarına: “TOGG projesi kapsamında üretilecek arabaların muhtaçlık duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve muadil modül statüsünde üretim kabiliyetine sahip birfazlaca yerli markayla pazarın 2 kat büyüme potansiyeli var. Karoserden yürüyen aksama, janttan şanzımana, camdan lastiğe, bataryaya, motor ve şanzımana her alanda kesim geliştirebilen ve üretebilen yerli markalarımız mevcut. Bu niçinle üretime geçişle birlikte teşebbüsün azamî 5 sene ortasında otomotiv satış daha sonrası ekosistemini ve yedek kesim dalını süratle dönüştüreceğini öngörüyoruz.” formunda devam etti.