Tüm Android aygıtlar tehlikede! Yeni bir açık ortaya çıktı

Adanali

Member
Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte şirketler, aygıtları korumak için güvenliği de artırıyor. Güvenliği korumak için ise devamlı yeni güncellemeler sağlıyorlar. Tüm bunlara karşın bilgisayar korsanları, aygıtlardaki açıkları yakalamaya devam ediyor. Son güvenlik açığı ise neredeyse tüm Android telefonları tehlikeye atan bir açık ortaya çıktı.

Samsung ve Xiaomi üreticileri daha büyük riskte

Söz konusu güvenlik olduğu zaman” “iOS mu yoksa Android mi daha inançlı?” sorusu, şahıstan şahsa bakılırsa değişebiliyor. Fakat en çok Android’in kullanıldığı çok net bir yanıt olacaktır. Neredeyse tüm Android aygıtları tehlikeye atan bir güvenlik açığının olduğu tespit edildi.


Geçen yıl Play Store’a gelen güncellemeyle bir arada telefona indirilen uygulamalar sistemli olarak taranıyordu. Ayrıyeten telefonunuza ziyan veren bir uygulama tespit edildiği vakit haberiniz oluyordu. Buna benzeri bir uygulama ise Xiaomi ve Samsung da yaptı. Bu güvenlik sistemleri daha epey APK’ları denetim ediyor ve güvenlik sistemine kaydedilen ziyanlı uygulamalarla karşı karşıya getiriyor.Tüm bunlara rağmen Google’ın yazılım mühendisi olan Lukasz Siewierski, dikkat çeken bir bilgiyi ortaya çıkardı. Siewierski’ye göre hackerlar, birtakım platformlar yardımıyla ziyanlı yazılımları, başka bir uygulama ya da sistem uygulaması gibi imzalayabiliyor. Bu sayede de güvenlik mahzurunu aşmış oluyor.

Kullanıcılar, yükledikleri uygulamalara gelmiş olan güncellemeleri test etmek için ekseriyetle uygulamanın beta sürümlerini indiriyor. Kimi kullanıcılar bunun için Google’ın desteklediği uygulamaları tercih ederken kimi kullanıcılar ise karşılarına çıkan birinci siteden uygulama indiriyor. Şayet siz de karşınıza çıkan birinci siteden modlu uygulamalar indiriyorsanız telefonunuza virüs bulaştırmış olma ihtimaliniz çok yüksek.


Geçtiğimiz hafta APKMirror’ın yaptığı açıklamaya nazaran Xiaomi ve Samsung gibi Google’a rakip platformlar üreten şirketlerin, uygulamalarına ilişkin güncel anahtarlar çalındı. Ayrıyeten araştırmaya nazaran eski anahtarın olduğu uygulamalardaki virüsleri, aygıtlarda yer alan güvenlik duvarları tespit etti. Aktüel anahtarlara sahip olan ziyanlı yazılımlar hakkında ise rastgele bir bilgi yer almıyor.

Peki, siz Android açık hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!