TurkNet’e e-Devlet Dijital Kimlik Doğrulama Sistemiyle Nasıl Başvurulur?

Adanali

Member
Artık dijital çağ devrindeyiz. Biroldukca işimizi internet üzerinden hallediyor, ödemelerimizi, vergilerimizi ve hatta okul ve iş değişikliklerimizi bile internet aracılığıyla yapabiliyoruz. Bunun önünü açan e-Devlet sistemi, uzun bir müddetdir Türk halkının hizmetinde. e-Devlet, sırf devlet daireleri ile ilgili süreçlerinizi değil, artık özel şirketlerle ilgili süreçlerinizi de yapabileceğiniz bir platform haline geldi.

e-Devlet’in dijital kimlik doğrulaması sistemiyle birlikte, ek bir uğraş vermeden abonelik süreçleri, kontrat fesih süreçleri ve borç ödeme süreçleri yapılabiliyor.

Hatırlarsanız TurkNet’in 3 adımda kolay müracaat sistemi vardı, aslında bu sistem esasen dijitaldi lakin e-devlet ile birlikte uçtan uca dijital tecrübe daha da hızlandı.

3 adımdan oluşan müracaat sürecinde dokümanlarınız kurye ile tarafınıza teslim ediliyor ve siz dokümanları imzaladıktan daha sonra tekrar dokümanların TurkNet’e ulaştırılması gerekiyor. Bu durum çoklukla fazlaca süratli olsa da, e-Devlet üzerinden yapılan süreç ortalama 3 dakika sürüyor.

Kargo şirketleri sırf iş günleri ve cumartesi günleri dağıtım yapıyor. Fakat günümüzde biroldukça kişi cumartesi gününü de çalışarak yahut dışarıda geçiriyor. Bu sebeple kuryenin geleceği tarihte konutta olmak bir mecburilik diyebiliriz. e-Devlet Dijital Kimlik Doğrulama sistemiyle birlikte bu sıkıntı ortadan kalkmış oluyor. bu biçimdece müşteriler, ortalama 3 dakika süren abonelik süreçlerini akıllı telefonlarından, tabletlerinden yahut bilgisayarlarından gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca Dijital Kimlik Doğrulama sistemi, kimliğinizi direkt kullandığı ve dijital imza yerine geçtiği için, ek bir onay sürecine gerek kalmadan 3 dakika ortasında abonelik onayınız verilmiş oluyor.

Bundan daha sonraki süreçte de tek yapılması gereken, TurkNet takımlarının adresinize gelip suramı tamamlaması.

TurkNet web sitesi üzerinden başlatmış olduğunız müracaat işlemlerinizdeki tercihlerinizden Dijital Kimlik Doğrulama seçeneğini seçmeniz durumunda, sistem sizi e-Devlet Dijital Kimlik Doğrulama sistemi aracılığıyla TurkNet süratli müracaat sistemine aktarır. 3 dakika süren süreç daha sonrasında müracaat adımlarınız tamamlanır.

1 – 3


Dijital abonelik süreçlerinizi yaptığınız Dijital Kimlik Doğrulama sistemi için evvelde e-Devlet üzerinden doğrulama süreci yapmanız gerekiyor. Bunun için evvela e-Devlet sistemine şifreniz, İnternet Bankacılığı, T.C Kimlik Kartı, Taşınabilir İmza ya da e-İmza seçeneklerinden biri ile giriş yapmalısınız.


e-Devlet’e giriş yaptıktan daha sonra Dijital Kimlik Doğrulama sayfasına gidin. Burada İşletme/Sağlayıcı Tipi kısmından Haberleşme seçeneğini seçin. Akabinde ise İşletme/Sağlayıcı kısmına TurkNet bilgisini girin ve devam edin.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat formülünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. birinci vakit içinderda müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan daha sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş sürecini de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile misal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmedilk evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birfazlaca avantaj elde etmiş olursunuz. birinci vakit içinderda abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran fazlaca daha kısa sürüyor. aslına bakarsanız halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan heyetim hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir heyetim yapılmayacağı için bu biçimde bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

Port kaybetme riski nedir?


TurkNet’e mevcut kullandığınız mesken interneti hizmetinizi kapattırarak geldiğinizde, santralde size ayrılan VDSL yahut ADSL portları boşa çıkar. Kimi santrallerde müsait port sayısı kâfi olmadığından size hizmet verilemeyebilir. Daha yüksek sürat sağlayan VDSL hizmeti aldığınızı düşünelim. Hizmeti kapattırdınız, VDSL portunuz boşa çıktı ve siz TurkNet’e abone olana kadar diğeri geldi ve bu port ona verildi. Öteki müsait port yoksa VDSL yerine daha az süratli ADSL hizmeti almak durumunda kalabilirsiniz. Hatta hiç müsait port yoksa bölgenizde port sayıları artırılana kadar hizmet alamayabilirsiniz. Lakin mevcut operatörünüzü kapattırmadan TurkNet’li olduğunuzda portunuz boşa çıkmadan geçiş yapılır, bu biçimdece port meselesiyle karşılaşmazsınız.

TurkNet ne kadar cayma bedeli karşılıyor?

Mevcut operatörünüzün size çıkaracağı taahhüt cayma bedelinin, TurkNet GigaFiber altyapısındaysanız 1000 TL’ye kadarını, öbür altyapılardaysanız da 240 TL’ye kadarını TurkNet karşılıyor. Bu meblağ, taksitlerle faturanıza indirim sağlanarak karşılanıyor.


Taahhüt cayma bedelini TurkNet faturanızda indirim olarak geri alabilmeniz için mevcut operatörünüzün size çıkardığı taahhüt bozma faturasını 0 212 216 55 60’a fakslamanız yahut TurkNet Online Süreçler ya da Taşınabilir Uygulama üzerinden göndermeniz kâfi. Gerekli denetimler yapıldıktan daha sonra indiriminiz faturanıza tanımlanacaktır
Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve suratı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Pekala bu nasıl yapılıyor?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem yardımıyla adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını gorebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki biçimde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki metotla altyapı sorgulama süreçleri şöyle;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres tıpkı vakitte sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Fakat günümüzde birden fazla müşteri artık sabit telefon çizgisi kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şöyle;


Altyapı sorgulama sistemine girdikten daha sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan daha sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları ayrıntılarını doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyleki bir ekranla karşılaşacaksınız;


Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar dayanak sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. TurkNet internet hizmetini 139,90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı meskeninizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de değerli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İrtibat 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan iddiası sürate ve altyapı cinsine bakılırsa değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün ortasında %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu süreç için de bir daha altyapı sorgulama sistemine girdikten daha sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan daha sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama kararınuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği sürat, meskeninizde alabileceğiniz internet hizmeti suratını gösterir. Lakin altyapınızın gelişmesi yahut fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

başvuru süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şöyle;

1- İrtibat detaylarıniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında irtibat ayrıntılarınızı talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten şahsi data aydınlatma formunu ve bilgilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu basamakta.


2- Adres detaylarıniz

Online müracaat formunun ikinci basamağında var ise halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün ayrıntılarını girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafınca karşılanıyor. Artık daha sonraki etaba geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın ayrıntılarını doldurduktan daha sonraki etapta, altyapınızın desteklediği suratı nazaranbilirsiniz.

Üçüncü kademe penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği suratı içeren tarifeyi bakılırsabilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL birebir vakitte fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme formları ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu evreler tamamlandıktan daha sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme detayları

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son kademesi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu evrede kimlik evrakınızın ayrıntıları ve fatura için ödeme formülü ayrıntılarınız isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o evrede öteki bir ödeme alınmıyor.

TurkNet GigaFiber hizmeti nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öteki hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafınca karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber var ise, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi şad olduğunuz sürece kullanın. Kota kaygısı olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps’ye kadar sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri takviyesi: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Takviye talepleriniz süratli çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman grubu rekor müddetlerde yapabiliyor.
TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir modülü olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için evvela TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten daha sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir bildiri bakılırsaceksiniz. Test adresimizde çabucak hemen GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” iletisi ile karşılaşıyoruz.


Bu iletinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için bağlantı ayrıntılarınızı doldurmalısınız. Akabinde ise şahsi Bilgi Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –