Volkswagen arabalarını Türk çalışanın teşebbüsçü oğlu ‘akıllandırıyor’

Felaket

New member
Almanya’ya inşaat personeli babasının akabinde çabucak hemen 1 yaşındayken gelen Ahmet Boyraz, bugün araçlar için geliştirdiği akıllı aygıtları Alman otomotiv devi Volkswagen’e satıyor.

Almanya’daki Türk gurbetçilerin çocukları başarılarıyla dikkati çekmeye devam ediyor.

Adana’dan Almanya’ya inşaat çalışanı olarak gelen babasının 7 çocuğundan biri olan Boyraz, başta Avrupa olmak üzere Çin, Rusya, Hindistan ve Afrika’da arabaları daha akıllı yapacak projelerde yer alıyor.

Odaklandığı telematik teknolojisiyle Almanya’nın gelecek vadeden şirketleri içinde gösterilen Boyraz’ın şirketi CarTelSol, teknolojisini geliştirerek mamüllerini dünyanın her ülkesine ihraç etmeyi hedefliyor.

15 yıllık deneyimin akabinde 2015’te kendi şirketini kurdu

CarTelSol Telematik Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Boyraz, Almanya’daki muvaffakiyet kıssası ve şirketinin çalışmalarına ait, inşaat çalışanı babasının 1972’de Almanya’ya geldiğini, kendisinin de annesiyle 1973’te bu ülkeye adım attığını anlattı.

Boyraz, Almanya’ya göç ettiği yıl çocuk felci geçirdiğini, bu hastalığın tesirlerinin hala devam ettiğini aktararak, üniversite eğimini Almanya’da bilgisayar mühendisliği alanında tamamladığını, 1998’de okulu bitirdikten daha sonra bir şirkette 5 yıl takımlı ve 10 yıl “freelance” olarak çalıştığını söylemiş oldu.

15 yıllık iş deneyiminin akabinde 2015’te kendi şirketini kurduğunu belirten Boyraz, şu biçimde devam etti:

“4-5 bireyle bu serüvene başladım. Telematik üniteleri geliştirdik ve ürettik. Araca takılan bir aygıt… Akıllı telefondan biraz daha büyük bir alet… Akıllı telefonlarla aracın denetimini alabiliyorsunuz. Bu eserle araçta uzaktan arıza tespiti yapabiliyorsunuz. Uzaktan otomobilinizi denetim ediyorsunuz, tamirciler de aracınıza uzaktan bakım yapabiliyor. Bu aleti Volkswagen için geliştirdik. Bu kapsamdaki telematik üniteler Berlin, Hamburg ve Wolfsburg’ta araçlara takıldı, kullanılıyor. Araba dalı elektrikli araçlara gerçek gidiyor, bu bağlamda bu aletin ehemmiyeti daha da artıyor. Bununla batarya ve şarj durumlarını uzaktan denetim edebiliyorsunuz. Daima araçtan data alınarak aracın yıpranması ölçülüyor. Çok geniş bir ekosistemi var. hem de bilgisayar programları ve donanım hazırlıyoruz.”

Volkswagen’in bir projesinde yazılımı optimize ettiklerini aktaran Boyraz, “O esnada düzelttiğimiz sistemin yeni bir eseri piyasaya çıkacaktı. Deneyimimiz olduğundan ‘Bu üniteyi kendimiz geliştirebiliriz’ diye düşündük. İhaleye katıldık ve ihaleyi biz kazandık.” dedi.

“Yaptığımız işlerle Almanya’nın araba bölümünü destekliyoruz”

Ahmet Boyraz, gayelerinin şirketi çabucak büyütmek değil, işin kalitesini düşürmeden üst düzeyde eser geliştirmek olduğunu vurguladı.

Şirketinde 30’u mühendis olmak üzere 38 şahsa istihdam sağladığını aktaran Boyraz, “Alman, Türk, Arap, Pakistanlı, Hint ve Sri Lankalı çalışanlarımız var. Bunların hususlara yaklaşımları farklı. Bunu da zenginlik olarak görüyoruz. birlikte çalışmanın avantajını burada görüyoruz.” diye konuştu.

Boyraz, arabada teknoloji ve inovasyonun Almanya için değerli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz de Almanya’da hizmet veren bir şirket olarak, yaptığımız işlerle Almanya’nın araba bölümünü destekliyoruz, katkı sağlıyoruz. Bunu sorumluluk olarak görüyoruz. Almanya yahut Avrupa’da inovasyon yapan şirketleri desteklememiz lazım. Çin ve ABD’den gelen rakipler piyasayı epey değiştirdi. Dikkat edilmezse Almanya durumunu kaybedebilir.”

Girişimcilik seyahatinde bu noktaya geleceklerini kestirim etmediklerini söz eden Boyraz, “Kendi açımdan en kıymetli mevzu sıkıntı olana talip olmak. Kendim için kıymetli gördüğüm kurnazlıkla değil, emekle bir yere varmak.” dedi.

“Hedefimizde Türkiye de var”

Evli ve 3 çocuk babası olan Boyraz, iş insanı olarak devamlı yatırım fırsatları kolladığını, buna Türkiye’nin de dahil olduğunu söylemiş oldu.

Boyraz, “Türkiye’yi takip ediyoruz. Orada da araba konusunda gelişme olmasından memnunuz. Gayemizde Türkiye de var. Fakat bunu vakit gösterecek.” tabirlerini kullandı.

Almanya’daki Türk gençlerine tavsiyelerde de bulunan Boyraz, “İlim öğrenin, teşebbüsçü olun ve kaliteye değer verin.” diye konuştu.