Windows 11 yıllardır beklenen özelliği alıyor!

Adanali

Member
Microsoft, son çıkan işletim sistem Windows 11‘i yeni özelliklerle donatmaya devam ediyor. Şirketin yayınladığı son güncelleme, yıllardır var olan ekran kaydı uygulaması eksikliğini gideriyor. ötürüsıyla artık Windows 11 kullanıcılarının görüntü kayıt programı indirmeleri gerekmeyecek.

Windows 11’e ekran kaydı alma özelliği geliyor

Windows kullanıcılarının ekran kaydı almaları için OBS yahut Xbox Game Bar üzere üçüncü taraf yazılımlara başvurması gerekiyor. Bu eksiklik üzerine şirket, Windows 11 kullanıcıları için Ekran Kaydı özelliğini kullanıma sundu.


Microsoft tarafınca yayınlanan son Windows 11 güncellemesi ile bir arada kullanıcılar, artık Ekran Alıntısı aracı üzerinden ekran kaydı alabilir. Kayıt için ekranın tamamını yahut sadece makul bir kısmını seçebilmek mümkün. Bu sayede kullanıcıların kaydettikleri imajlar için kırpma süreci yapmaları gerekmiyor.Ekran kaydı özelliğinin en çok kaç dakika kayıt alabileceği, hangi evrak uzantısında çıktı vereceği yahut evrak küçültme süreci yapılıp yapılamayacağı üzere merak edilen sorular hakkında detaylı bilgi yer almıyor. Ayrıntılar, önümüzdeki günlerde belirli olacaktır.

Güncellenmiş ve Ekran Kaydı özelliği eklenmiş Ekran Alıntısı aracı şu anda Windows Insider kullanıcılarına sunuldu ve çabucak hemen test evresinde. Tüm kullanıcılara sunulacağı tarih ise belirsizliğini koruyor, lakin iddialar önümüzdeki ayı işaret ediyor.


Öte yandan Microsoft, Windows 11‘in son sürümünde bir kusur olduğunu doğruladı. Bu son sorun sırf Kasım ayının isteğe bağlı güncelleştirmesi KB5020044‘ü yüklemiş olanları etkilerken, Windows 11 üzerinde vazife Yöneticisi’nin farklı renklerde görüntülenmesine niye oluyor.

ilk vakit içinderda 30 Kasım’da ortaya çıkan problemden yalnızca birtakım kullanıcılar etkilenmiş durumda. Sistemin muhakkak bir temaya ayarlandığı durumlarda bakılırsav Yöneticisi beklenmeyen renklerde kendisini gösterirken beraberinde okunamayan bir kullanıcı arabirimini görüntülüyor.


Windows 11 üzerinde özelleştirme kısmında temanın ‘özel’ olarak ayarlandığında bu problemle karşılaşılıyor. Koyu yahut açık tema tercih edildiğinde ise bu sorunun gerçekleşmediğini söylemekte fayda var. Mevzuya ait açıklama yapan Microsoft’un, 13 Aralık Salı günü yayınlanacak yama ile birlikte bir tahlil sunması bekleniyor.

Siz okuyucularımız bu bahisle ilgili ne düşünüyorsunuz? Ekran kaydı, olması gereken bir özellik mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.