Xiaomi duyurdu! İşte MIUI 14 alacak birinci modeller

Adanali

Member
ilk vakit içinderda 1 Aralık‘ta düzenlenmesi beklenen, ancak eski Çin önderi Jiang Zemin’in hayatını kaybetmesiyle bir süreliğine ertelenen Xiaomi aktifliği dün düzenlendi. Xiaomi 13 serisinin tanıtıldığı aktiflikte dikkatleri çeken bir başka ayrıntı ise MIUI 14 oldu. Android 13 sürümünü temel alan yeni arayüz kullanıcılara birfazlaca yenilik sunuyor. Pekala bu sürümü alacak birinci modeller hangileri? Xiaomi, kısa mühlet evvel güncellemeyi alacak birinci modelleri deklare etti.

MIUI 14 alacak birinci Xiaomi modelleri

Xiaomi, MIUI 14 güncellemesini şubat ayında birinci akıllı telefon kümesine yayınlamaya başlayacak. Yazılım başlangıçta amiral gemisi Xiaomi 12 serisi, Redmi K50 serisi ve en son Xiaomi Mix Fold 2 için kullanıma sunulacak. Şirket yakında ikinci ve üçüncü partileri açıklayacak. Vakit çizelgesinin Çinli kullanıcılar için olduğunu unutmayın. Önümüzdeki periyotlarda globaldeki kullanıcılar için de gerekli adımlar atılacak.

 • Xiaomi 12S Ultra
 • Xiaomi 12S Pro
 • Xiaomi 12S
 • Xiaomi 12 Pro
 • Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition
 • Xiaomi 12
 • Xiaomi MIX Fold 2
 • Redmi K50 Pro
 • Redmi K50
 • Redmi K50 Extreme Edition
 • Redmi K50 Gaming Edition
Çinli üretici, yan markası POCO için çabucak hemen bir güncelleme takvimi yayınlamadı. Öte yandan şirket, yeni sürümün ne vakit küresel olarak kullanıma sunulacağını açıklamadı. Lakin üstte da belirttiğimiz üzere firmanın ortayı fazlaca fazla açmadan globaldeki kullanıcılar için harekete geçecek.MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile bir arada yeni arayüzün değerli bilgilerina artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ancak bir daha de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, epey oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifçeleten foton motoru (foton engine) teknolojisi yardımıyla, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.


Şirketin bir öbür savı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir güzelleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin bilgileri MIUI 14’ün bundan evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.


Bu sonuç MIUI arayüzünün bir daha ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere bakılırsa daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile bir arada yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile bir arada, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.


Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!