Yeni markalar Türkiye yolunda

Felaket

New member
Otomotiv Sanayi Derneği(OSD) Türkiye’nin birinci 9 aylık performansını deklare etti. görüşmede konuşan OSD Lideri Haydar Yenigün çip krizinden ham husus meblağlarına kadar birfazlaca mevzuya değinirken, Türkiye’ye dünyadaki belirsizlik sürecinin akabinde otomotivde yatırım yapılabileceğine dikkat çekti.

YENİ MARKALAR YATIRIM YAPACAK

Türkiye’ye otomotiv alanında yeni yatırımın gelme konusunda hayli ümitli olduğunu vurgulayan Yenigün, “Çünkü Türkiye’de biroldukça yerde olmayan kıymetli üç tane öge var. Çok yüksek kalite üretiyoruz. Hatta Avrupa kalitesinin üzerinde kalitede üretiyoruz. Çok esneğiz. Ve de natürel ki epey verimliyiz. Bu üç niçinden dolayı ben Türkiye’nin yatırım alacağını düşünüyorum. Döviz kurlarının da tesiriyle Avrupa’da bizimle iş yapmak isteyen markaların artacağını öngörüyorum. 2 milyon kapasitenin artacağı, mevcut markalarla, önümüzdeki şu kriz ve belirsizlik süreci bir ölçü azaldıktan daha sonra da yeni markaların yatırım yapacağına inanıyorum” biçiminde konuştu.

BİRÇOK SIKINTIYLA BOĞUŞUYORUZ

Mikroçip dar boğazının görünen meselelerden sırf bir tanesi olduğunu söyleyen OSD Lideri, otomotiv endüstrisinin biroldukca meseleyle boğuştuğunu tabir etti. Yenigün kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Tedarikle bir arada limanlarda aksaklıklar var. Şangay Limanı süreçlerini yavaşlattı. Deniz yoluyla ulaşmayan çipi ve pahalı kesimleri uçakla getirtiyoruz. Magnezyum meblağları arttı. Magnezyum hem alüminyum birebir vakitte çelikte kullanılan bir ham unsur. ötürüsıyla maliyetler arttı. Dolar bazında yerli sac meblağları yüzde 30, ithal sac fiyatları yüzde 117 arttı. Petrol fiyatları 80 doları geçti için plastik ham husus meblağları yükseldi. Konteyner fiyatları 2 bin dolardan 10 bin dolara çıktı. Konteyner bulmak mümkün değil. aslına bakarsanız başımızda biroldukça ıstırap varken her geçen gün buna yenileri ek oluyor.”

TEDARİK ENDÜSTRİSİ GERİDEN GELİYOR

İhracata da değinen Haydar Yenigün, otomotiv ana endüstrisinin ihracat kilogram pahasının 10,65 dolara yükseldiğini söylemiş oldu. Yenigün, “Toplam otomotiv endüstrisinde bu sayı 7 dolar, tedarikte 4,74 dolar. Türkiye’nin toplam ihracat kilogram ortalamasıysa 1,12 dolar düzeyinde. Otomotiv birinci 8 ayda 5,27 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Tüm bu kıymetlere baktığımızda tedarik endüstrisinin de kilogram pahası olarak yükselmesi gerekiyor ki katma bedelimiz artsın” tabirlerini kullandı.

Haydar Yenigün

ÜRETİM VE İHRACATTA ENSEYİ KARARTMIYORUZ

Tüm bu zahmetli sürece karşın geçen yıla bakılırsa yüzde 10 ila 20 civarında düşüşle 1 milyon 90 bine kadar çıkacak olan ihracat öngördüklerini belirten Haydar Yenigün, “2017’deki 1,33 milyon kararınu lütfen unutmayın. Bu da 250-300 bin adet eksik ihracat demektir. Üretimde ise 2 milyonluk kapasitede 1,4 ile 1,5 milyon içinde bir sayı söylem ediyoruz. 2017’de bu sayı 1,7 milyondu. Oralardan uzağız fakat bir daha de enseyi karartmaya yok” diye konuştu. Birinci dokuz ayda otomotiv üretimi bundan evvelki yılın tıpkı periyoduna göre yüzde 8 artarak 921 bin 619 adet, araba üretimi yüzde 1 azalarak 571 bin 108 adet olarak gerçekleşti.