Yeşilova Höyüğü’nde 6 bin yıllık tanrıça heykelciği bulundu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Yeşilova Höyüğü’nde 6 bin yıllık tanrıça heykelciği bulundu
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin dayanağıyla Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerinde yürütülen hafriyat çalışmaları sürüyor. Bugüne kadar yapılan hafriyatlar yardımıyla kent tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine kadar uzandığı anlaşılırken, üst üste kurulan 9 köy de gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıyeten hafriyatlarda binlerce yıl öncesine ilişkin çipura, öldürücü bir çeşit olan zehirli vatoz, denizkestanesi, istiridye ve midye üzere biroldukca kalıntıya da ulaşıldı. Birinci İzmirlilerin de bugünün kent sakinleri üzere 8 bin 500 yıl öncesinde başta midye olmak üzere deniz mamüllerini tükettiği bir daha bu kazılardan anlaşıldı. Yeşilova Höyüğü’nde yürütülen hafriyat çalışmaları kapsamında 6 bin yıllık tanrıça heykelciği bulundu.

Baş ve ayak kısmı kırık, ‘kolları göğüslerini meblağ ve göğe bakar’ biçimde tasvir edilmiş olan heykelcikle ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin, “Normal boyutu 14 santimetre olan Kalkolitik periyoda ilişkin bir tanrıça heykeli. ‘Göğe, yıldızlara bakan kadın’ olarak isimlendirilen bir heykelcik. Yeşilova’da bulunmuş olması değerli. Zira bunların tüm örnekleri İngiltere, ABD ve Almanya’daki özel koleksiyonlarda, yüksek paralara satılıyor. Bu heykelcik, özel koleksiyonlardaki yapıtların Türkiye’den gitmiş olduğunu büyük ölçüde kanıtlıyor. Yurt haricinde özel koleksiyonlarda bulunan Batı Anadolu’ya ilişkin özel yapıtları, tahminen bu heykelcik yardımıyla ileriki senelerda geri alma imkanını bulmuş oluruz” sözlerini kullandı.


‘BİZİ HEYECANLANDIRAN BİR ESER OLDU’

Heykelciğin bu yılın son buluntusu olduğunu söz eden Doç. Dr. Zafer Derin, “Yeşilova Höyüğü katmanından çıkan bir heykelcik. Bu yılın son buluntusuydu. Bizi heyecanlandıran bir eser oldu. Günümüzden yaklaşık 6 bin öncesine ilişkin Kalkolitik periyoda ilişkin tanrıça heykeli. ‘Göğe, yıldızlara bakan kadın’ olarak isimlendirilen bir heykelcik. ‘Kilya’ denilen bir heykel cinsine girmekte. Mermerden yapılmış. Kolları penguen formunda, göğüslerini tutan vaziyette bir heykelcik. Bu cins heykelciklerin baş yapıları, genelde kırık olarak ele geçiyor. Zira fazlaca ince bir baş yapısı var. Göğe yanlışsız bakan, patlak gözleriyle simgelenen bir heykelcik” diye konuştu.

Doç. Dr. Zafer Derin, bulunan heykelciğin hanımı simgeleyen, o periyodun dinî inançlarını ve mermerle irtibatını ortaya koyan bir eser olduğunu da kaydetti.