Günter Parche, 1993 yılında tenisçi Monica Seles’i sırtından bıçaklayarak öldü.

sosyolog

Global Mod
Global Mod
Gunter Parchetenisçiyi bıçaklayan adam Monica Seles arkada otuz yıl önce öldü. Bunu Alman gazetesi bildirdi. Bild.

Günter Parche, 1993 yılında tenisçi Monica Seles’i sırtından bıçaklayarak öldü.

tarafından bildirildiği gibi Bild, Gunter Parche öldü. Özellikle Alman gazetesi, 30 Nisan 1993’te tenisçiyi sırtından bıçaklayan kişinin kimliğini ortaya çıkardı. Monica Seles 2022 Ağustos ayında vefat etmiştir. 68 yaşındadır. 14 yılı aşkın bir süredir Parche, Bakımevi Nordhausen, Thüringa’da yer almaktadır.

Tenisçinin saldırganı aslen Görsbach’lıydı ve Alman tenis yıldızının çılgın bir hayranıydı. Steffi Graf. Amerikan vatandaşlığına sahip bir Sırp atlet olan Seles’in Graf’ı yenerek dünya şampiyonalarından ihraç ettiği fikrine dayanamayan Parche, “Seles’i o kadar çok incitmeye karar verdi ki, onun uzun süre tenis oynamasına izin veremedi.” Saldırının ardından görülen duruşmada mahkemede verdiği ifadede kendisinin de belirttiği gibi.

“Steffi Graf’ın büyük bir hayranıyım. Yıldönümlerinde çiçek alsın diye annesine defalarca yüz mark gönderdim. 1990’da, Steffi 1 numarayken ve Almanya Açık’ta Seles’ten finalde kaybettiğinde, dünya etrafıma yıkılmış gibiydi. bu yüzden p karar verdimSeles’e katıl. Hamburg’ta üç günlük iz sürmeden sonra, bana en uygun görünen anda kararımı verdim. Ona tüm gücümle vurmadım, istemedim. Onu öldürmekama sadece incit onu. Bir daha asla sıralamalarda benim Steffi’min önünde olmayacaktı,” dedi o sırada. Ayrıca “Sırplardan nefret ettiğini” belirtti.

Hamburg’daki saldırı

Bu 30 Nisan 1993 Parche, Rothenbaum’un orta sahasında oynanan Hamburg turnuvasının çeyrek finallerindeki oyun arasında fark edilmeden Seles’e yaklaştığında. Yeterince yaklaşınca elindeki bıçakla onu sırtından bıçakladı. 23cm bıçak.

Tam bıçağı almak üzereyken, tenisçi ileri doğru hareket etti ve bıçak sırtına sadece bir inç girdi. Hücum anında 6-1 4-3 önde olan Sales, dördüncü karşısında Magdalena Maleevaciddi fiziksel yaralanmalar yaşamadı ama olayın yaşadığı şok sonraki kariyerini etkiledi.

Saldırıyı öğrenen Graf, rakibini hastanede ziyaret etti. Hamburg’daki turnuvanın bitiminden bir hafta sonra, dünyanın en iyi 25 tenisçisinden 17’si Roma’da toplanıp karar verdi. 1 numaralı konumu dondur Seles’in iyileşmesini bekliyorum. Arjantin hariç tüm sporcular aleyhte oy kullandı Gabriela Sabatini.

Rehabilitasyon, sahaya dönüş ve emeklilik

Orada rehabilitasyon Seles i ile çakıştı kemoterapi döngüleri kanser teşhisi konan babasından. Sporcu daha sonra ağrısını söndürdü. yiyecekkısa süre sonra, özellikle Wimbledon’a dönüşü vesilesiyle basın tarafından hedef alındı.

Sahaya döndüğünde, WTA ona 1 numaralı bis statüsü verdi: karar, diğer tenis oyuncularının çoğunu kızdırdı. Zorluklara rağmen, bir daha asla zirveye ulaşamasa bile, bir Grand Slam – 1996 Avustralya Açık -, 20 WTA şampiyonluğu daha, Amerika Birleşik Devletleri için üç Fed Kupası ve 1996 Atlanta Oyunlarında bir Olimpiyat bronz madalyası kazandı. Saldırıdan önce on Grand Slam turnuvasının sekizini kazandı. sonunda sele geldi 2008’de geri çekildi53 turnuva zaferi topladı.

Tenisçi katılmadı işitme yok Saldırganın yargılanmasından sonra, saldırıdan sonra asla geri dönmemeye karar verdi. Almanya. Bu arada Parche, iki duruşmanın ardından ağırlaştırılmış saldırıdan iki yıl gözetim altında tutulma cezasına çarptırıldı. Ancak, sadece birkaç ay hapiste kaldı.