TOGG’a 2,5 milyarlık yatırım

Felaket

New member
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2022 bütçesini sunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Arabası (TOGG) projesi ve Bakanlığın bu yıl gerçekleştireceği faaliyetlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

2,5 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI

85 milyonun ortak hayali olan TOGG yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bugüne kadar 2,5 milyar liralık yatırım tamamlandı, yıl sonunda bu fiyat 3,5 milyar lirayı bulacak. Hedeflendiği biçimde birinci araç, 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak

GEMLİK’E BATARYA TESİSİ

Elektrikli araçların kalbi olan bataryaların, Türkiye’de üretilmesi konusunda da önemli ilerleme kaydettik. TOGG ile Farasis, 20 GWh’lik pil yatırımına yakın vakitte Gemlik’te başlayacak. Ayrıyeten, öteki global batarya üreticileriyle de görüşmelerimiz sürüyor.

Mustafa Varank

MİLYAR DOLARLIK 5 ŞİRKET ÇIKARDIK

Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde 2023’e kadar ülkemizden “değeri milyar doları aşan 10 şirket” çıkarmayı hedeflemiştik. Göğsümüzü kabartan tekno-girişimcilik ekosistemi yardımıyla bu maksada adım adım yaklaşıyoruz. Şu anda 5 UNICORN’umuz, bizim tabirimizle 5 TURCORN’umuz var.

BİLİŞİM VADİSİ TEMELİ ATILIYOR

Bilişim Vadisi İzmir’in temelini yıl bitmeden atacağız. Endüstride sürdürülebilir kalkınma ve yeşil dönüşüm için kararlı adımlar atıyoruz. Yeşil Mutabakat gerekliliklerinden en çok etkilenecek enerji-yoğun sanayi dallarının modernizasyon ve dönüşümüne ait çalışmalar yürütüyoruz. Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemini hayata geçirerek OSB’leri yeşil ve sürdürülebilir üretim alanlarına dönüştüreceğiz.

60 BİN GENÇ İSTİHDAM EDİLECEK

Çalışan ve Üreten Gençler Programıyla 32 vilayetimizde 170 fabrika binası kurarak yatırımcıların hizmetine sunuyoruz. Buraya sağlayacağımız 600 milyon lirayı aşkın dayanakla 60 bin gencimiz istihdam edilecek.

UZAY MOTORUNA 25 MİLYAR LİRALIK BÜTÇE AYRILDI

Sıvı yakıtlı Ramjet Projesi’nde son safhaya geldik. 2022’de süpersonik süratlerde çalışan bir Ramjet motoru prototipini ortaya çıkaracağız. Ülkemizi uzay yarışına Ulusal Uzay Programı ile hazırlıyoruz. Uzayda ateşleyeceğimiz hibrit roket motorunun testlerini gerçekleştirirken, fırlatma aracı ve limanına yönelik kıymetlendirme çalışmalarını sürdürüyoruz. 2022 yılı bütçesine 25 milyar 140 milyon 581 bin lira kaynak ayrıldı.