TOGG’un her sınıfı olacak: Sedan modeli için de çalışma başladı

Felaket

New member
Türkiye’nin Arabası TOGG fabrikasının kaba inşaatı tamamlanırken, üretim bandı için siparişler verildi. Tasarlanan modeller üzerinde adım adım uygulamalar yaptıklarını açıklayan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, C segmentindeki sedan modelinin çalışmalarına başladıklarını söylemiş oldu. Dün çevrimiçi olarak düzenlenen Memleketler arası Otomotiv Mühendisliği Konferansı’nda (IAEC) konuşan Gürcan Karakaş, mobilite ekosisteminde oyunun kurallarının ve müşteri beklentilerinin değiştiğini belirtti.

Gürcan Karakaş

250’YE YAKIN MÜHENDİS DIŞARIDAN DAYANAK VERİYOR

Karakaş, temelde bir iş birliği modelinde TOGG’un ekosistemini kurguladıklarını ve kurduklarını, projeyi hayata geçirecek takımın de itinayla seçildiğini vurguladı.

Başından itibaren mevzunun uzmanı, işinin ehli grubu yavaş yavaş tüm dünyadan topladıklarını lisana getiren Karakaş, “Çalışanlarımızın yüzde 24’ü şu an bayanlardan oluşuyor. Buradaki amacımız yüzde 30 civarında. Bunun yanında yüzde 44’ün üzerinde master ve doktora derecesi olan arkadaşlarımız var. Övündüğümüz konulardan bir tanesi de yurt haricinden 27 çalışanımızı, arkadaşımızı ülkemize geri kazandırabildik. Bunun yanında bizimle birlikte, bizim için çalışan ve dışarıdan hizmet olarak aldığımız 250’ye yakın mühendis de projelerimizde bize takviye veriyor” dedi.

ÖNE ÇIKMAK İÇİN ÇOK MODEL LAZIM

TOGG projesinin 15 yıllık bir proje olduğunu hatırlatan Gürcan Karakaş, “2022’nin son çeyreğinde seri imalata hazır vaziyette tesislerimizi kurguluyoruz ve 2023 birinci çeyreğinde de C segmentteki SUV aracımızı piyasaya lanse edeceğiz. Burada altını bir daha çizmek istediğim bir mevzu var. Yaptığınız araştırmalarda şunu gördük; başarılı olabilmek için, orta-uzun vadede seçim basketine girebilmek için birden çok modelimizin olması lazım İdeali 4 ile 6 civarındadır” diye konuştu.

SEDAN MODELİNİN ÇALIŞMASINA BAŞLADIK

Yeni bir oyuncu olarak beş tane model belirlediklerini anlatan Karakaş, şu biçimde devam etti: “Bunların üzerinde de adım adım uygulamalarımız olacak. Hatta şimdiden C segmentindeki Sedan’ımızın çalışmalarının da başladığından bahsedebilirim. Muvaffakiyetin sürdürülebilir olması için ihracat yeteneğinin, yani rekabet yeteneğinin olabilmesi lazım. O niçinle de evvel ülkemizde 18 ay kadar kalarak ve oradaki başarımızı vurgulayarak yurt dışına açılmak istiyoruz.”

Sırada çarpma ve kış testleri var

TOGG’un mühendislik konusunda gelinen son basamağa ait de bilgi veren Gürcan Karakaş, “Biz 3d modellemelerimizi, simülasyonlarımızı tamamladık, tahlillerimizi tamamladık ve yavaş yavaş da işlev testlerine başladık. Bunun için hatta külliyen Türkiye’de yaptığımız prototiplerimizi de kullanmaya başladık. Bu, bize Kovid-19 devrinde sürat kazandırdı, bilgi transferinin oluşmasında bizi destekledi. Yavaş yavaş bu sürecin içerisinde biz çarpışma testlerimizle, kış testlerimizle ilerleyeceğiz” dedi.

Boyahane bandı tamamlanıyor

TOGG’un üretim tesisinde gelinen son evreye ait de bilgi paylaşan Gürcan Karakaş, gövde, montaj tesislerinin ve boyahanenin artık üstünün kapandığını ve boyahanenin içerisindeki tesisin de kurulmaya başladığını belirtti.